Запрошення до музею


    Музей розташований у самому центрі Одеси, за адресою вул. Гаванна, 4, у будинку палацового типу, побудованому у 1876 р. за проектом відомого одеського архітектора Фелікса Гонсіоровського.
    Особняк було побудовано для одного з представників промислово-комерційної еліти того часу - Олександра Яковича Новікова, онука знаменитого одеського купця першої гільдії Іллі Новікова, власника канатної фабрики, заснованої у 1806 році.
    В архітектурі двоповерхового особняку, як і в попередніх творіннях Фелікса Гонсіоровського, переважає дух стилізаторства, заснований на використанні форм пізнього ренесансу, з варіацією зразків і мотивів, почерпнутих з архітектурної спадщини Італії. Будівля органічно вписалася в загальне планування вулиці і по праву увійшла до числа тих творінь архітектури, які і створюють неповторний вигляд міста.
    До 1899 р. особняк був відомий в Одесі як "будинок Новікова" (до речі, Новікови вважалися не тільки відомими промисловцями, але і домовласниками). На початку ХХ ст. його придбала міська влада.
    У 1907 р. будинок був зданий в оренду Одеському комерційному зібранню. Після жовтня 1917 р. часто змінювалися його власники. У парадних залах розміщувалися різні клубні установи, відомчі бібліотеки, обласні партійні курси. Напівпідвальні приміщення і частина залів першого поверху використовувалися в якості житлового фонду.
    Вперше, музейна експозиція розмістилася у 1948 р. Це була виставка "Героїчна оборона Одеси", на основі якої згодом створили Музей оборони Одеси республіканського значення.
    6 травня 1956 р. було відкрито Одеський державний історико-краєзнавчий музей, сформований на базі Музею оборони Одеси та Одеського обласного краєзнавчого музею. Документи, друковані видання, предмети прикладного та образотворчого мистецтва, нумізматичні колекції XVII - XIX ст., що пов'язані з історією міста та краю і колись входили до зібрання Музею Одеського товариства історії та старожитностей, Музею книги, Музею Старої Одеси і деяких інших, стали складовою частиною його фондів.
    На даний час, Одеський історико-краєзнавчий музей (вул. Гаванна, 4), має філію "Меморіал героїчної оборони Одеси 1941" (вул. Дача Ковалевського, 150), і музеї на правах відділів: Музей "Степова Україна" (вул. Ланжеронівська, 24-а) і Історико-етнографічний музей в м Болград, Одеської області.
    Увагу відвідувачів завжди привертають діючі експозиції - "Стара Одеса", "Зброя з колекції музею", "Одеса і край у роки Другої світової війни 1939-1945 рр.", "Одещина 1917-1941: погляд крізь роки"; "Пробудження пам'яті (Голодомор 1932-1933 рр. на Одещиніі)" та ін.
    Зібрання музею налічує близько 120 тисяч експонатів і вважається одним з найкращих в Україні.

Віра Солодова
Директор Одеського історико-краєзнавчого музею


           
 
 
© Автор интернет-проекта: Рыбников Александр    


Олег Соколов