"Нам пора для України жить!"


    У вихорі революції і війн український народ національно самовизначився і зробив спробу відродити державність і, здобути незалежність. Але боротьба різних політичних угруповань, діяльність урядів, що змінювали один одного після 1917 р., привели до втрати незалежності, встановленню більшовицької диктатури і входженню України в СРСР.
     Документальними свідченнями доби першого українського парламенту - Центральної Ради - є телеграма-Маніфест про зречення від влади Миколи II в березні 1917 р., центральні та місцеві періодичні видання, "Універсали", державні кредитні квитки, фотографії першого очільника України М. Грушевського, а також керівників уряду В. Винниченко і С. Петлюри. Ці матеріали не тільки дають уявлення про політиків, які проголосили Українську Народну Республіку, а й показують один з найважливіших етапів боротьби за її незалежність.
     Законодавчі акти, грошові знаки, зображення Герба і Прапора Української Держави оповідають про діяльність гетьмана П. Скоропадського і його оточення, які прийшли до влади в 1918 р. в результаті державного перевороту.
     Останній етап боротьби за незалежність представлений матеріалами періоду Директорії, що протрималася при владі до листопада 1920 р. Це державні акти, військові відзнаки, зразок паспорта громадянина Української Народної Республіки, грамоти генерал-хорунжому Ю. Тютюннику і іншим учасникам "Зимового походу" 1919-1920 рр.
     Особливо виділені Українські січові стрільці - військові формування, які зіграли величезну роль в боях за вільну Україну. Документи і фотографії розкривають маловідомі сторінки створення збройних сил України та ілюструють героїчні життєописи її бійців. Не менш цікаві документи про взаємовідносини Одеської Ради робітничих, солдатських, матроських і селянських депутатів з місцевими органами Центральної Ради; фотографії організаторів Одеської Червоної гвардії; посвідчення та особисті речі А. Кравця - члена Одеської робочої міліції, і І. Шерешевського - начальника міського карного розшуку. Ці експонати, які вже давно стали раритетами, присвячені драматичним подіям, що відбувалися в Одесі з березня 1917 р. по листопад 1920 р.